Popularne skróty na Instagramie – co oznaczają?

Popularne skróty na Instagramie – co oznaczają?

Share:


Instagram to platforma internetowa, dzięki której każdy znajdzie coś dla siebie. Użytkownicy Instagrama codziennie wstawiają setki zdjęć i różnych obrazków, które przyciągają uwagę milionów osób na świecie. Na Instagramie można znaleźć treści dotyczące praktycznie każdej dziedziny: zdjęcia z podróży, wakacji, fotografie zwierząt, przykładowych posiłków i przepisów oraz nawet porady od specjalistów, takich jak lekarzy medycyny, kosmetologów i weterynarzy. Aby ułatwić szukanie zdjęć i tematów, które nas interesują powinniśmy skorzystać ze skrótów oznaczanych jako hasztagi.

Każdy użytkownik Instagrama powinien znać najczęściej pojawiające się skróty, dzięki nim można odnaleźć z łatwością interesujących nas treści. Hasztag jest znacznikiem, który ma za zadanie segregować zdjęcia i treści według tematyki lub kategorii. Poniżej znajdziesz wyjaśnienia hasztagów i skrótów, które pojawiają się na Instagramie. Poznanie ich znaczeń znacznie ułatwi korzystanie z Instagrama.

Najpopularniejsze skróty na Instagramie

BOOMERANG – obecnie jest jedną z funkcji dostępnych na Instagramie, oznacz tworzenie ruchomego gifu poprzez nagranie krótkiego filmu poklatkowego.

BOT – jest skrótem od słowa robot, oznacza oprogramowanie, które naśladuje zachowanie człowieka, użytkownika Instagrama. Na przykład lajkuje i komentuje posty, ogląda relacje.

CREATOR STUDIO – to program, który zarządza postami na Instagramie. Narzędzie, dzięki któremu można planować i udostępniać zdjęcia bezpośrednio z komputera.

DM – z języka angielskiego oznacza to „Direct Message”, czyli wiadomość, którą w sposób bezpośredni wysyłamy do kogoś.

PW – oznacza prywatną wiadomość.

FEED – to układ wszystkich zdjęć na danym profilu, dzięki niemu profil wygląda bardziej atrakcyjnie, estetycznie i ma większe szanse na wysoką ilość obserwujących.

BIOopis, zamieszczony na profilu, skrót od słowa biogram.

PRESET – to zestaw dobranych efektów do obrobienia zdjęć, który jest dostępny w aplikacji Lightroom. Dzięki zestawowi efektów w prosty sposób zdjęcie zostaje idealnie odmienione.

REPOST – oznacza udostępnienie jakiś treści, danego postu lub relacji komuś innemu. Aby udostępniać posty innych należy zapytać o zgodę autora oraz oznaczyć go przy udostępnianiu danej treści na swoim profilu.

IGERS – skrót oznaczający użytkowników Instagrama – „instagrammers”.

SHOT OUT – udostępnianie na swoim koncie profilu kogoś innego, lub umieszczanych przez niego treści w celu wypromowania jego osoby, konta.

MENTIONS – to wspomnienia kogoś lub czegoś.

VSCO – to popularna aplikacja służąca do obrabiania zdjęć w prosty sposób. Skrótu używają osoby korzystające z aplikacji.

REELS – format video, który można wstawić na swój profil, zazwyczaj są to krótkie i zabawne filmiki osiągające dużą popularność.

STORIES – są to relacje, które można umieszczać na swoim profilu, są na nim dostępne przez kolejne 24 godziny. Mogą to być zdjęcia lub filmiki.

BEST NINE – podsumowanie swojego instagramowego roku, pokazanie kolażu z 9 najlepszymi zdjęciami, z największą liczbą polubień i wyświetleń. Zazwyczaj udostępniany pod koniec roku, często w sylwestrową noc.

FLAT LAY – zdjęcie przedmiotów wykonane od góry (z lotu ptaka), wszystko jest na nim celowo ułożone i dobrane. Daje to efekt bardzo estetycznego zdjęcia.

HIGHTLIGHTS – to wyróżnione relacje na profilu, znajdują się tam tak długo, dopóki użytkownik Instagrama ich nie usunie. Zazwyczaj posegregowane kategoriami: zdjęcia ze znajomymi, zdjęcia posiłków itd.

INSTAPLANSZA – to plansze tworzone przez użytkowników Instagrama. Są zabawą dla obserwatorów, dzięki instaplanszom można czegoś się o sobie dowiedzieć nawzajem w prosty sposób.

SHADOWBAN – to blokowanie profili za nieprzestrzeganie zasad regulaminu Instagrama.

INSTAFRIENDLY / INSTAGRAM FRIENDLY – określenie używane do zdjęć, które pasują do  estetyki Instagrama i mają szansę zyskać ogromną popularność.

INSTAMEET – pomysł spotkań dla osób lubiących Instagrama i ogólnie pojętą fotografię. Podczas spotkań tego typu robi się wspólne zdjęcia i poznaje się uczestników. Ta idea jest obecna na całym świecie, tam gdzie dostępny jest Instagram. 

INSTAPLACE / INSTASPOT – to miejsca, w których popularne osoby, znane z Instagrama fotografują się. Takie lokalizacje i miejsca zyskują dzięki temu na popularności. Mogą to być kawiarnie ale także naturalne środowiska, takie jak parki, lasy.

IGTV (Instagram TV) – dodatkowa aplikacja Instagramu, dzięki której możliwe jest dodawanie dłuższych filmów trwających maksymalnie godzinę.

CHALLENGE – funkcja, poprzez którą można pokazać, że bierze się udział w popularnej aktywności, wyzwaniu. Zazwyczaj po wstawieniu tego hasztagu oznaczamy w poście osoby, które nominujemy do wzięcia udziału w nim udziału i kontynuowania zabawy.

SWIPE UP – najczęściej pojawia się w relacji, oznacza możliwość przejścia do linku w relacji poprzez dosłowne przesunięcie palca w górę po ekranie. Możliwość umieszczania aktywnych linków do stron internetowych mają jedynie konta, które obserwuje ponad 10 tysięcy osób.

F4F – „follow for follow”, czyli obserwacja za obserwację. Jeśli zaobserwujemy profil osoby używającej tego skrótu, ona powinna zaobserwować nasze konto.

FFF – ma znaczenie takie samo jak skrót powyżej, również oznacza obserwację za obserwację. Angielskie słowo „for” zastępowane jest cyfrą 4 (ang. four), którą odczytuje się w języku angielskim – for.

L4L – „like for like” – polubienie za polubienie, jeśli my polubimy zdjęcia danej osoby, ona polubi te, które zamieściliśmy na naszym profilu.

S4S – „share for share”, udostępnienie za udostępnienie, możliwe znaczenie to również spam za spam.

TBT – „Throwback Thursday”, ten hasztag dodajemy przy zdjęciu z przeszłości, które publikujemy w czwartek, często są to zdjęcia z dzieciństwa.

LATEGRAM – tak opisujemy zdjęcie zrobione z przeszłości, które dodajemy na Instagrama dłuższy czas po jego zrobieniu.

FBF – oznacza to również zdjęcie z przeszłości, tym razem jednak zrobione w piątek.

NOFILTER – zdjęcie, bez obrabiania, bez dodanego filtra.

HYGGE – cieszenie się zwykłymi, codziennymi chwilami, docenianie ich.

IRL – „in real life”, przedstawienie prawdziwego życia, codziennych sytuacji takimi jakie realnie są.

BFF – „best friend forever”, oznacza najlepszego przyjaciela na zawsze, zdjęcie z przyjacielem, przyjaciółką.

OOTD – „outfit of the day”, czyli pokazanie swojej stylizacji w obecnym dniu.

CTA – „call to action”- wezwanie do jakiegoś działania, wyzwania.

POTD – „photo of the day”, tak zwane zdjęcie dnia.

FOODPORN/PORNFOOD – często używany hasztag do opisywania zdjęć z jedzeniem, które wygląda bardzo apetycznie,

MCM – „man crash monday”- znaczy mężczyznę, w którym ktoś się kocha. Tego typu oznaczenia pojawiają się pod kontami wielu mężczyzn.

Instagram stanowi inspirację dla dużej ilości odbiorców. Warto znać najpopularniejsze skróty używane w odniesieniu do tej platformy, jak i często dodawane hasztagi. Dzięki temu w prosty i przyjemny sposób odnajdziemy treści na Instagramie, które szczególnie nas interesują.

Oceń artykuł za pomocą serduszka:

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Zostań pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Czy używanie skrótów ma sens?

Tak, używając skrótów na Instagramie będziesz w stanie szybciej i sprawniej poruszać się po platformie oraz w komunikacji z innymi użytkownikami Instagrama.

Czy mogę tworzyć hashtagi ze skrótów?

Oczywiście, że możesz! Spróbuj zastosować kilka przy następnej publikacji.

Polecane wpisy

Jak dodać relacje na Instagramie?
Jak dodać relacje na Instagramie?

Kilka lat temu Instagram wprowadził możliwość dodawania relacji. Relacja to zdjęcie lub krótki...

Instagram dla fotografa - jak zacząć? Poradnik
Instagram dla fotografa – jak zacząć? Poradnik

Instagram to jedno z najciekawszych narzędzi wśród mediów społecznościowych, które doskonale odpowiada potrzebom...