Popularne skróty na Instagramie – co oznaczają?

Popularne skróty na Instagramie – co oznaczają?

Share:


Instagram to platforma internetowa, dzięki której każdy znajdzie coś dla siebie. Użytkownicy Instagrama codziennie wstawiają setki zdjęć i różnych obrazków, które przyciągają uwagę milionów osób na świecie. Na Instagramie można znaleźć treści dotyczące praktycznie każdej dziedziny: zdjęcia z podróży, wakacji, fotografie zwierząt, przykładowych posiłków i przepisów oraz nawet porady od specjalistów, takich jak lekarzy medycyny, kosmetologów i weterynarzy. Aby ułatwić szukanie zdjęć i tematów, które nas interesują powinniśmy skorzystać ze skrótów oznaczanych jako hasztagi.

Każdy użytkownik Instagrama powinien znać najczęściej pojawiające się skróty, dzięki nim można odnaleźć z łatwością interesujących nas treści. Hasztag jest znacznikiem, który ma za zadanie segregować zdjęcia i treści według tematyki lub kategorii. Poniżej znajdziesz wyjaśnienia hasztagów i skrótów, które pojawiają się na Instagramie. Poznanie ich znaczeń znacznie ułatwi korzystanie z Instagrama.

Najpopularniejsze skróty na Instagramie

BOOMERANG – obecnie jest jedną z funkcji dostępnych na Instagramie, oznacz tworzenie ruchomego gifu poprzez nagranie krótkiego filmu poklatkowego.

BOT – jest skrótem od słowa robot, oznacza oprogramowanie, które naśladuje zachowanie człowieka, użytkownika Instagrama. Na przykład lajkuje i komentuje posty, ogląda relacje.

CREATOR STUDIO – to program, który zarządza postami na Instagramie. Narzędzie, dzięki któremu można planować i udostępniać zdjęcia bezpośrednio z komputera.

DM – z języka angielskiego oznacza to „Direct Message”, czyli wiadomość, którą w sposób bezpośredni wysyłamy do kogoś.

PW – oznacza prywatną wiadomość.

FEED – to układ wszystkich zdjęć na danym profilu, dzięki niemu profil wygląda bardziej atrakcyjnie, estetycznie i ma większe szanse na wysoką ilość obserwujących.

BIOopis, zamieszczony na profilu, skrót od słowa biogram.

PRESET – to zestaw dobranych efektów do obrobienia zdjęć, który jest dostępny w aplikacji Lightroom. Dzięki zestawowi efektów w prosty sposób zdjęcie zostaje idealnie odmienione.

REPOST – oznacza udostępnienie jakiś treści, danego postu lub relacji komuś innemu. Aby udostępniać posty innych należy zapytać o zgodę autora oraz oznaczyć go przy udostępnianiu danej treści na swoim profilu.

IGERS – skrót oznaczający użytkowników Instagrama – „instagrammers”.

SHOT OUT – udostępnianie na swoim koncie profilu kogoś innego, lub umieszczanych przez niego treści w celu wypromowania jego osoby, konta.

MENTIONS – to wspomnienia kogoś lub czegoś.

VSCO – to popularna aplikacja służąca do obrabiania zdjęć w prosty sposób. Skrótu używają osoby korzystające z aplikacji.

REELS – format video, który można wstawić na swój profil, zazwyczaj są to krótkie i zabawne filmiki osiągające dużą popularność.

STORIES – są to relacje, które można umieszczać na swoim profilu, są na nim dostępne przez kolejne 24 godziny. Mogą to być zdjęcia lub filmiki.

BEST NINE – podsumowanie swojego instagramowego roku, pokazanie kolażu z 9 najlepszymi zdjęciami, z największą liczbą polubień i wyświetleń. Zazwyczaj udostępniany pod koniec roku, często w sylwestrową noc.

FLAT LAY – zdjęcie przedmiotów wykonane od góry (z lotu ptaka), wszystko jest na nim celowo ułożone i dobrane. Daje to efekt bardzo estetycznego zdjęcia.

HIGHTLIGHTS – to wyróżnione relacje na profilu, znajdują się tam tak długo, dopóki użytkownik Instagrama ich nie usunie. Zazwyczaj posegregowane kategoriami: zdjęcia ze znajomymi, zdjęcia posiłków itd.

INSTAPLANSZA – to plansze tworzone przez użytkowników Instagrama. Są zabawą dla obserwatorów, dzięki instaplanszom można czegoś się o sobie dowiedzieć nawzajem w prosty sposób.

SHADOWBAN – to blokowanie profili za nieprzestrzeganie zasad regulaminu Instagrama.

INSTAFRIENDLY / INSTAGRAM FRIENDLY – określenie używane do zdjęć, które pasują do  estetyki Instagrama i mają szansę zyskać ogromną popularność.

INSTAMEET – pomysł spotkań dla osób lubiących Instagrama i ogólnie pojętą fotografię. Podczas spotkań tego typu robi się wspólne zdjęcia i poznaje się uczestników. Ta idea jest obecna na całym świecie, tam gdzie dostępny jest Instagram. 

INSTAPLACE / INSTASPOT – to miejsca, w których popularne osoby, znane z Instagrama fotografują się. Takie lokalizacje i miejsca zyskują dzięki temu na popularności. Mogą to być kawiarnie ale także naturalne środowiska, takie jak parki, lasy.

IGTV (Instagram TV) – dodatkowa aplikacja Instagramu, dzięki której możliwe jest dodawanie dłuższych filmów trwających maksymalnie godzinę.

CHALLENGE – funkcja, poprzez którą można pokazać, że bierze się udział w popularnej aktywności, wyzwaniu. Zazwyczaj po wstawieniu tego hasztagu oznaczamy w poście osoby, które nominujemy do wzięcia udziału w nim udziału i kontynuowania zabawy.

SWIPE UP – najczęściej pojawia się w relacji, oznacza możliwość przejścia do linku w relacji poprzez dosłowne przesunięcie palca w górę po ekranie. Możliwość umieszczania aktywnych linków do stron internetowych mają jedynie konta, które obserwuje ponad 10 tysięcy osób.

F4F – „follow for follow”, czyli obserwacja za obserwację. Jeśli zaobserwujemy profil osoby używającej tego skrótu, ona powinna zaobserwować nasze konto.

FFF – ma znaczenie takie samo jak skrót powyżej, również oznacza obserwację za obserwację. Angielskie słowo „for” zastępowane jest cyfrą 4 (ang. four), którą odczytuje się w języku angielskim – for.

L4L – „like for like” – polubienie za polubienie, jeśli my polubimy zdjęcia danej osoby, ona polubi te, które zamieściliśmy na naszym profilu.

S4S – „share for share”, udostępnienie za udostępnienie, możliwe znaczenie to również spam za spam.

TBT – „Throwback Thursday”, ten hasztag dodajemy przy zdjęciu z przeszłości, które publikujemy w czwartek, często są to zdjęcia z dzieciństwa.

LATEGRAM – tak opisujemy zdjęcie zrobione z przeszłości, które dodajemy na Instagrama dłuższy czas po jego zrobieniu.

FBF – oznacza to również zdjęcie z przeszłości, tym razem jednak zrobione w piątek.

NOFILTER – zdjęcie, bez obrabiania, bez dodanego filtra.

HYGGE – cieszenie się zwykłymi, codziennymi chwilami, docenianie ich.

IRL – „in real life”, przedstawienie prawdziwego życia, codziennych sytuacji takimi jakie realnie są.

BFF – „best friend forever”, oznacza najlepszego przyjaciela na zawsze, zdjęcie z przyjacielem, przyjaciółką.

OOTD – „outfit of the day”, czyli pokazanie swojej stylizacji w obecnym dniu.

CTA – „call to action”- wezwanie do jakiegoś działania, wyzwania.

POTD – „photo of the day”, tak zwane zdjęcie dnia.

FOODPORN/PORNFOOD – często używany hasztag do opisywania zdjęć z jedzeniem, które wygląda bardzo apetycznie,

MCM – „man crash monday”- znaczy mężczyznę, w którym ktoś się kocha. Tego typu oznaczenia pojawiają się pod kontami wielu mężczyzn.

Instagram stanowi inspirację dla dużej ilości odbiorców. Warto znać najpopularniejsze skróty używane w odniesieniu do tej platformy, jak i często dodawane hasztagi. Dzięki temu w prosty i przyjemny sposób odnajdziemy treści na Instagramie, które szczególnie nas interesują.

Oceń artykuł za pomocą serduszka:

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Zostań pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Czy używanie skrótów ma sens?

Tak, używając skrótów na Instagramie będziesz w stanie szybciej i sprawniej poruszać się po platformie oraz w komunikacji z innymi użytkownikami Instagrama.

Czy mogę tworzyć hashtagi ze skrótów?

Oczywiście, że możesz! Spróbuj zastosować kilka przy następnej publikacji.

Polecane wpisy

Jak zapisać lub pobrać zdjęcie z Instagrama?
Jak zapisać lub pobrać zdjęcie z Instagrama?

Spodobało Ci się zdjęcie na Instagramie i zastanawiasz się jak je pobrać w...

Jak powstał Instagram?
Początki Instagrama – czyli jak to wszystko się zaczęło?

Firma została założona w 2010 roku przez dwóch amerykańskich programistów Kevina Systroma i...