Jak dobierać hahshtagi na Instagramie

Jak dobierać hashtagi na Instagramie?

Share:


Prowadzisz konto na Instagramie i mimo Twoich najszczerszych starań publikowane przez Ciebie posty nie uzyskują takiego rozgłosu, jak byś sobie życzył? Bez obaw – to stosunkowo częsty problem, a jak się okazuje, winę za ten stan rzeczy mogą ponosić między innymi kiepsko dobrane hashtagi. Warto mieć to na uwadze, ponieważ o pomyłkę naprawdę nie jest tu trudno – choćby dlatego, że bardzo wielu osobom najskuteczniejsze wydają się te największe.

Sprawdź naszą ofertę!


Zdobądź popularność i fejm na Instagramie! Oferujemy atrakcyjne ceny i rabaty, a gdy znajdziesz na rynku tańszą usługę, to ZAGWARANTUJEMY Ci korzystniejsze warunki kosztowe! Wypróbuj nas i …nie przepłacaj!

Sprawdź cennik usług

Postawienie na najpopularniejsze hashtagi to zaledwie jedna z wielu pomyłek często popełnianych przez prowadzących konta na IG. Dziś przedstawimy więc kilka porad odnośnie tego, jak prawidłowo dobierać hashtagi.

Jak dobrać hashtagi na Instagramie?

Błędy, jakie wielu z nas popełnia dobierając hashtagi na Instagramie są dość zróżnicowane. Zacznijmy od tego najbardziej podstawowego i wspomnianego już powyżej – postawienia na (zbyt) popularne hashtagi.

Zbyt duże hashtagi

Po raz kolejny okazuje się, że to, co najpopularniejsze, nie zawsze okaże się najlepszym wyborem. To zrozumiałe, że duże, popularne wśród użytkowników hashtagi o olbrzymim zasięgu wydają się optymalnym rozwiązaniem – rzeczywistość pokazuje jednak, że zazwyczaj jest to błędne założenie.

Po pierwsze bowiem, te największe hashtagi są z reguły bardzo ogólne, po drugie – ich popularność oznacza olbrzymią konkurencję. To z kolei oznacza, że trudno Ci będzie trafić za ich pomocą do wybranej przez siebie grupy docelowej. Najprawdopodobniej bowiem wrzucone przez Ciebie zdjęcie de facto przestanie być widoczne w kilka sekund, w wyniku naporu dosłownie milionów innych fotografii wrzucanych przez użytkowników z całego świata.

Pomijając nawet ten fakt, wykorzystując hashtagi tak ogólne, jak np. #summer, #happy, czy #forest nie masz żądnej gwarancji, że Twoje posty dotrą akurat do tych ludzi, do których powinny. Nawet, jeśli ktoś zobaczy tak otagowaną fotografię – najprawdopodobniej będą to losowo wybrani internauci.

Przypadkowe hashtagi

Oczywiście, dodawanie mocno przypadkowych hashtagów również mija się z celem. Zaopatrując swoje fotografie w losowo wybrane hashtagi, które nie mają nic wspólnego z tym, co przedstawiane jest na zdjęciu nie zyskasz zainteresowania. Przeciwnie – możesz niechcący zrazić nimi do siebie potencjalnych przyszłych obserwujących (a jeśli prowadzisz działalność gospodarczą – przyszłych klientów).

Jeśli poszukują oni zdjęć odpowiadającym konkretnym hashtagom i motywom, a zamiast tego zobaczą Twojego nic nie wnoszącego posta, raczej nie zapamiętają Cię w dobrym świetle, prawda? Zawsze dobieraj więc hashtagi zgodnie z tym, co rzeczywiście przedstawia dane zdjęcie.

Zbanowane hashtagi

Dla niektórych zapewne będzie to zaskoczeniem, ale tak – na Instagramie mogą zostać zbanowani nie tylko użytkownicy, ale też hashtagi. Co dzieje się po tym, gdy dany hashtag otrzymuje bana, a Ty mimo wszystko z niego skorzystasz? Otóż, jeśli wyłapią to algorytmy Instagrama (lub fakt ten zgłosi wystarczająco duża liczba osób), Twoje zdjęcie może zostać po prostu ukryte przez serwis. Pamiętaj – aby tak się stało wystarczy zaledwie jeden zbanowany hashtag.

Aby zminimalizować to ryzyko, staraj się unikać stosowania hashtagów wskazujących na potencjalne kontrowersyjne treści (na przykład erotyczne). Pamiętaj, że w niektórych przypadkach (jeśli np. nagminnie stosujesz nielegalne hashtagi) Twoje konto może zostać tymczasowo lub permanentnie zbanowane przez Instagram.

Jak dobierać hashtagi?

Skoro znasz już kilka wskazówek dotyczących tego, czego nie robić dobierając hashtagi, zastanówmy się teraz, co zrobić, by zmaksymalizować potencjał płynący z tych znaczników.

Po pierwsze – zamiast ślepego podążania za najpopularniejszymi hashtagami, korzystaj z tych dopasowanych rozmiarem do Twojego profilu. Po drugiej – zainspiruj się tym, w jaki sposób swoje profile prowadzą osoby podejmujące tematykę podobną do Twojej. Pamiętaj też o analizie wrzucanych przez siebie materiałów pod kątem osiąganych przez nie zasięgów. Wreszcie, dobrym pomysłem będzie wykorzystanie pełnej przysługującej Ci puli 30 hashtagów. Postaraj się dobierać hashtagi o różnej wielkości (jednak omijaj te ogólnikowe i ekstremalnie popularne).

Oceń artykuł za pomocą serduszka:

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Zostań pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Jaki wpływ mają hashtagi na widoczność postów?

Hashtagi na Instagramie są jednym z najważniejszych elementów wpływających na widoczność postów. Dzięki hashtagom Twoje posty widoczne są szerszemu gronu odbiorców, dlatego niezmiernie istotne jest ich prawidłowe dobieranie. Hashtagi zwiększyły ponadto swoje znaczenie wraz z wprowadzeniem przez Instagram możliwości ich obserwowania przez użytkowników.

Od sposobu dobrania hashtagów zależy jak szybko Twoje konto będzie zdobywało polubienia oraz komentarze i tym samym wyższy engagement. Pozwól, że wskażemy Ci kilka zasad, którymi powinieneś/aś kierować się dobierając hashtagi do swoich postów – zapraszamy do dalszej części artykułu.

Ile hashtagów używać w poście?

Instagram pozwala na dodanie maksymalnie 30 hashtagów do każdego posta, wartość tą oczywiście można rozszerzyć publikując w krótkim odstępie czasu dodatkowy komentarz pod swoim postem z nowym zestawem hashtagów. Nie zawsze jednak warto stawiać na ilość bo limity i ograniczenia na Instagramie są bezlitosne… Sugerujemy postawić na jakość i starannie dobrać 15-18 hashtagów pasujących do zdjęcia.

Jak długo hashtagi „pracują” na moje posty?

Hashtagi na Instagramie posiadają krótki cykl życia, który trwa od kilku sekund do max kilkunastu godzin. Długość takiego cyklu zależy przede wszystkim od popularności hashtagu oraz szybkości z jaką Twoje konto i publikowane na nim posty zdobywają polubienia i komentarze. W przypadku popularnych hashtagów istotne znaczenie ma wielkość Twojego konta i engagement, który to konto posiada.

Cykl życia zdjęcia pod popularnym hashtagiem możesz wydłużyć trafiając do sekcji „NAJPOPULARNIEJSZE POSTY” w której wyświetlanych jest od 3 do 9 zdjęć cechujących się najlepszym engagementem. Poniżej prezentujemy przykład sekcji dla hashtaga #polishwoman:

Jeżeli Twoje zdjęcie trafi do sekcji z najlepszymi postami, Instagram będzie je wyświetlał na samej górze listy do póki do póty nie pojawią się zdjęciea z lepszym engagementem. Zdjęcia z niskim współczynnikiem zaangażowania trafiają do sekcji „NAJNOWSZE”, która to znajduje się pod sekcją „NAJPOPULARNIEJSZE POSTY”, gdzie czas w jakim są widoczne dla użytkowników uzależniony jest od popularności hashtaga.

Dlaczego unikać popularnych hastagów?

Jeżeli posiadasz niewielkie konto i zdobywasz polubienia pod nowym postem bardzo wolno, staraj się unikać popularnych hashtagów. Twoje zdjęcie w takim przypadku w zaledwie kilka sekund lub max kilka minut zostanie zapchane po za obszar widoczności przez nowsze zdjęcia, które zostaną opublikowane pod hashtagiem. Niewielu użytkowników bowiem zadaje sobie trud doczytywania starszych zdjęć i przeglądania opublikowanych starszych postów pod hashtagiem.

Dlaczego unikać zbanowanych hastagów?

Hashtagi, które zostały zbanowane nie wyświetlają zdjęć w sekcji „NAJNOWSZE”. Instagram w przypadku zbanowanych hastagów prezentuje tylko sekcję „NAJPOPULARNIEJSZE POSTY” przez co zdjęcia z niskim engagementem nie są pod takim hashtagiem w ogóle widoczne. Używanie zbanowanych hastagów dodatkowo obniża engagement.

Dlaczego hashtagi powinny pasować do zdjęcia?

Hashtagi w każdym przypadku powinny być dopasowane do zdjęcia, tak aby możliwie najlepiej odzwierciedlały to co przedstawiasz na fotografii. Unikaj dobierania hashtagów, które nie pasują do publikowanego posta gdyż w ten sposób Twoje zdjęcie nie będzie pasowało do otoczenia w którym się znajdzie i będzie pomijane przez użytkowników eksplorujących hashtag.

Wyobraź sobie sytuację w której szukasz na Instagramie eksplorując hashtag #omlet inspiracji na omlet z jajka, a znajdujesz tam zdjęcie z wakacji osób które opalają się na plaży… Zwrócił/a byś na takie zdjęcie swoją uwagę poszukując inspiracji na omlet z jaka? Raczej nie…

Używać angielskich czy polskich hashtagów?

Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dlatego zalecamy stosowanie i polskich i angielskich hashtagów. Jeżeli zależy Ci na dotarciu do polskich odbiorców, to staraj się dobierać polskie hashtagi lub anglojęzyczne z słowem „polish”, „poland” oraz nazwami miast np.: „warsaw”, „cracow”, itp. Stosując angielskie hashtagi, swój przekaz kierujesz do użytkownika który może znajdować się w dowolnym miejscu na ziemi.

Warto używać hashtagów #f4f, #l4l, #followme, #likeme, #like4like, #follow4follow, itp.?

Nie warto. Hashtagi cechują się spamową formą i oprócz krótkotrwałych korzyści w postaci kilku zdobytych follow lub like czy też komentarzy nie zyskasz tą metodą zaangażowanych odbiorców.

Publikować hashtagi wraz z opisem czy może w 1 komentarzu?

Rekomendujemy publikowanie hashtagów wraz z opisem, a więc w tym samym czasie co publikacja zdjęcia. Jeżeli zdecydujesz się na osadzenie hashtagów w dodatkowym komentarzu, to pamiętaj, że należy to zrobić kilka sekund po publikacji zdjęcia. Zwlekanie publikacji hashtagów może ograniczyć ich widoczność, gdyż Instagram zdjęcia pod hashtagami wyświetla według daty publikacji zdjęcia, a nie dodania hashtaga do zdjęcia.

Czy usuwać hashtagi z posta po upływie kilku/kilkunastu dni?

Rekomenduje pozostawienie hashtagów i ich nie usuwanie ze starszych postów. Jeżeli zdecydujesz się na usunięcie hashtaga, to pamiętaj że Twoje zdjęcie przestanie być wyświetlane pod hashtagiem, który usunąłeś/aś.

Gdzie szukać hashtagów?

Najlepszym źródłem inspiracji pomocnym przy doborze hashtagów jest wyszukiwarka hashtagów dostępna na Instagramie, która pokazuje liczbę zdjęć jakie dostępne są pod hashtagiem. Polecamy jednak korzystanie z wersji dekstopowej narzędzia WEBSTA.ME, która pozwala wyszukiwać hashtagi w obrębie Instagrama!

Polecane wpisy

Instagram Emoji - jako korzystać z emotikon na Instagramie?
Instagram Emoji – jak korzystać z emotikon na Instagramie?

Emotikony (emoji) to niewielkie piktogramy, logogramy lub smiley (uśmiechnięte buźki) używane w przede...

Jak zwiększyć liczbę obserwujących na Instagramie?
Jak zwiększyć liczbę obserwujących na Instagramie?

Wraz z rosnącą popularnością platformy Instagram, coraz więcej osób stara się zwiększyć swoją...