Presety – czym są i jak ich używać?

Presety – czym są i jak ich używać?

Share:


Chociaż na rynku istnieje mnóstwo nowoczesnych telefonów komórkowych wyposażonych w profesjonalne aparaty fotograficzne, nie każdy użytkownik smartfonu potrafi zrobić zdjęcie, które go zadowoli. Często problemy nieprofesjonalnych fotografów wiążą się z niewłaściwym ustawieniem aparatu do kierunku padania światła czy niekorzystnym doborem kolorów. Dlatego też powstały presety, które poprawiają zdjęcia niejednych użytkowników.

Sprawdź naszą ofertę!


Zdobądź popularność i fejm na Instagramie! Oferujemy atrakcyjne ceny i rabaty, a gdy znajdziesz na rynku tańszą usługę, to ZAGWARANTUJEMY Ci korzystniejsze warunki kosztowe! Wypróbuj nas i …nie przepłacaj!

Sprawdź cennik usług

Czym są presety?

Zdjęcie wykonane w pochmurny dzień z ogromnymi cieniami na pierwszym planie albo wręcz przeciwnie – niekorzystnie prześwietlone – można naprawić, stosując presety. Zgodnie z terminologią fotograficzną jest to komplet ustawień parametrów fotografii, który umożliwia osiągnięcie wybranego efektu – barwnego, świetlnego, związanego z poziomem wyostrzenia – tak, aby po obróbkach zdjęcie nadal wyglądało w pełni naturalnie, a dodatkowo uzyskało bardziej profesjonalną figurę. Słowo preset, jak niespotykanie ono by nie brzmiało, można uprościć do znanego terminu: filtr. Jednym z głównych założeń presetów jest ich atrakcyjność, połączona z łatwością obsługi programu. Żeby zrozumieć korzyści płynące ze stosowania tych filtrów, należy nieco przenieść się do świata Photoshopu.

Jednym z najczęściej wykorzystywanych programów przeznaczonych do obróbki zdjęć według własnych upodobań jest Adobe Lightroom, występujący zarówno w wersji bezpłatnej, jak i Premium (za określoną opłatą). Profesjonaliści poruszają się po aplikacji dość sprawnie, natomiast pozostali jej użytkownicy nierzadko spotykają się z rozczarowaniem. Wynika ono przede wszystkim z mnogości opcji korekty przerabianego zdjęcia. Poza samymi kategoriami modyfikacji fotografii znajdują się tam jeszcze liczne pokrętła, liczniki, suwaki i wiele innych, niekoniecznie znanych przyrządów. Co gorsza, działanie wielu z nich zazębia się, nie dając pożądanych efektów. Zamiast pięknie przerobionego zdjęcia użytkownik programu zyskuje rozczarowanie czy zdenerwowanie. Aby zapobiec takiemu stanowi rzeczy, można skorzystać z przygotowanych przez specjalistów presetów. Po wybraniu konkretnego filtra wszelkie ustawienia (czyli właśnie te liczniki, pokrętła i suwaki) ustawią się automatycznie na pozycji, która najlepiej będzie dopełniała modyfikowaną fotografię. Należy jednak zwrócić uwagę na dobór odpowiedniego presetu – jeśli chcesz, żeby zdjęcie zostało dopasowane do twoich upodobań, powinieneś poświęcić chwilę na znalezienie w bazie filtrów takiego, który najbardziej będzie spełniał postawione mu oczekiwania.

Kiedy używać presetów?

Gotowych zestawów ustawień fotografii możesz używać właściwie zawsze, samodzielnie decydując, czy zamierzasz skorzystać z darmowych wersji powszechnie dostępnych w Internecie, czy wykupisz pakiet Premium dla lepszych efektów przeróbek. Presety są szczególnie polecane osobom, które są medialne, czyli prowadzą działalność publiczną na stronach internetowych, dlatego też najczęściej filtry spotyka się u influencerów, promujących określone produkty lub działania, np. na Instagramie. Nierzadko gotowe szablony pojawiają się w kontekście kanałów związanych z modą, podróżami, gotowaniem czy przyrodą. Niemniej presety przydadzą ci się, jeśli:

 1. nie jesteś wprawiony w przerabianiu fotografii, a także napotykasz trudności w obsłudze programów typu Lightroom,
 2. nie potrafisz wykonać profesjonalnych zdjęć, pomimo posiadania smartfonu zaopatrzonego w aparat dobrej jakości i poszukujesz sposobu na polepszenie klasy wywoływanych ujęć,
 3. wykonujesz zdjęcia własnym aparatem, lecz któryś z parametrów (np. światło, kolor, przejrzystość, wyrazistość) jest ustawiony niewłaściwie lub nie odpowiada twoim preferencjom,
 4. wykonujesz zdjęcia profesjonalnie i ciągle szukasz nowych sposobów na obróbkę zdjęć,
 5. prowadzisz konto w mediach społecznościowych (np. na Instagramie czy Facebooku) lub zajmujesz się prowadzeniem własnego bloga i zamierzasz wyretuszować publikowane zdjęcia albo utrzymać je w jednej konwencji stylistycznej,
 6. prowadzisz firmę i chciałbyś zareklamować swoje usługi lub produkty w zachęcający konsumentów sposób,
 7. chciałbyś dowiedzieć się czegoś o profesjonalnej obróbce zdjęć, jednak brakuje ci źródeł, które umożliwiłyby ci dokładniejsze poznanie tematu.

Jak korzystać z presetów?

Wbrew pozorom korzystanie z gotowych filtrów jest niezwykle łatwe – wielu użytkowników nawet nie jest świadomych, kiedy je wybrało. Największa trudność dotycząca nakładania konkretnych presetów na zdjęcie jest związana z programem do obróbki zdjęć, chociaż po jego dostosowaniu sam proces edycji staje się banalnie prosty.  Przykładowo, korzystając z zaprezentowanego wcześniej programu Adobe Lightroom (jest to aplikacja bezpłatna, która do skomplikowanych operacji wymaga wykupienia licencji na czas użytkowania pakietu, chociaż początkowo można korzystać z bezpłatnego okresu próbnego), wystarczy podążać kilkoma krokami:

 1. Na początku należy zainstalować aplikację do obróbki zdjęć, przy czym trzeba pamiętać o dopasowaniu jej do systemu operacyjnego (iOS, Android).
 2. Następnie należy zwrócić uwagę, czy interesujący cię filtr jest bezpłatny, czy trzeba uiścić za niego opłatę – początkującym najczęściej poleca się opcję darmową, chociaż równie efektowną, jak wersja Premium. Na przykład aplikacja Lightroom CC współdziałająca z mobilnymi filtrami oferuje bezpłatne korzystanie z zamieszczonych tam presetów.
 3. W programie Lightroom, podobnie jak w większości tego typu aplikacji, możliwości wyboru i dostosowania presetów do zamieszczonej wcześniej fotografii znajdują się na dole, tuż pod przerabianym zdjęciem. Należy zdecydować, jaki filtr będzie najkorzystniejszy, a następnie wybrać go kursorem myszki.
 4. Wybrany preset powinien samoistnie nałożyć się na fotografię, co jest widoczne także w opcji: podgląd gotowego zdjęcia.

Jeśli proponowane przez aplikację presety nie spełniają twoich oczekiwań, możesz zakupić je na stronach internetowych, np. impresset.pl. Najczęściej znajdują się na nich filtry okazjonalne, czyli skierowane szczególnie do osób świętujących uroczystości takie jak ślub czy pierwsza komunia. Występują tam również presety podróżnicze (skonkretyzowane pod względem regionów świata), kulinarne oraz modowe.

Różnica między presetami a filtrami

Chociaż wcześniej dla ułatwienia wyjaśnienia pojęcia presety padło zamienne słowo filtr, w rzeczywistości nie są to określenia synonimiczne. Wiele aplikacji oferuje filtry, np. Instagram, jednak nie są one takie same jak złożone presety. Zasadnicza różnica pomiędzy tymi pojęciami dotyczy możliwości retuszu zdjęć. Innymi słowy: filtry na Instagramie umożliwią ci zmianę jasności fotografii oraz jej nasycenia, w przeciwieństwie do rozbudowanych możliwych działań oferowanych przez presety. Te z kolei pozwolą ci na zmianę: kolorów, nasycenia, jasności, cieniów, ostrości, przejrzystości, a także umożliwią podkreślenie wybranych partii zdjęcia. Dla osób poszukujących więcej możliwości przerabiania fotografii poleca się skorzystanie z gotowych presetów, znacznie lepiej rozwiniętych pod kątem modyfikacji obrazu.

Oceń artykuł za pomocą serduszka:

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Zostań pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Polecane wpisy

Jak dodać link SWIPE UP do instastory?
Jak dodać link SWIPE UP do instastory?

Swipe up na Instaramowych relacjach nie jest niczym nowym i funkcjonuje już dłuższy...

Jak odzyskać zablokowane konto na instagramie?
Jak odzyskać zablokowane konto na Instagramie?

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak odzyskać zablokowane konto na Instagramie, trafiłeś we właściwe...