Kradzież konta Instagram - jak odzyskać skradzione konto Instagram?

Kradzież konta Instagram – jak odzyskać skradzione konto Instagram?

Share:


Czy wiesz, że nawet korzystając z tak, wydawałoby się, bezpiecznego serwisu, jak Instagram, jesteś nadal narażony na ataki hakerskie? Cyberprzestępców nie interesują tylko i wyłącznie dane Twojej karty kredytowej, czy hasło logowania do bankowości internetowej. Chętnie przejmą wszelkie dane osobowe, które mogą okazać się im przydatne w realizacji niecnych zamiarów. Warto mieć to na uwadze i odpowiednio zabezpieczyć się przed kradzieżą konta na Instagramie.

Sprawdź naszą ofertę!


Zdobądź popularność i fejm na Instagramie! Oferujemy atrakcyjne ceny i rabaty, a gdy znajdziesz na rynku tańszą usługę, to ZAGWARANTUJEMY Ci korzystniejsze warunki kosztowe! Wypróbuj nas i …nie przepłacaj!

Sprawdź cennik usług

Dlaczego przestępcy atakują Instagram?

Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna: ponieważ opłaca im się to ze względów finansowych. Kiedy cyberprzestępcy przejmą już kontrolę nad Twoim kontem, wykorzystać je mogą na naprawdę wiele sposobów. Prawdopodobnie pierwszą rzeczą, do jakiej się posuną będzie próba wyłudzenia pieniędzy od Twoich znajomych.

Pamiętaj jednak, że skradzione konto na Instagramie to nie przelewki. Jeśli nie zareagujesz odpowiednio wcześnie – możliwe, że przestępcy zmienią adres e-mail do otrzymywania powiadomień, co może znacząco utrudnić, a być może nawet uniemożliwić Ci odzyskanie konta. Pamiętaj także, że w sytuacji, kiedy Twoje konto na Instagramie zostało przejęte, zagrożone są również inne należące do Ciebie dane – w tym te najbardziej poufne. Przestępcy mogą bowiem próbować uzyskać dostęp do Twoich danych przechowywanych w innych miejscach.

Natychmiast więc dodatkowo zabezpiecz (oraz, co oczywiste) zmień hasła do pozostałych portali, z których korzystasz – zwłaszcza tych, na których przechowujesz dane osobiste lub płatnicze.

W jaki sposób działają cyberprzestępcy?

Schemat takiego działania jest zazwyczaj dość podobny: po tym, gdy przestępcy przejmują skradzione konto Instagram, zazwyczaj publikują ckliwy, aczkolwiek wiarygodny post, w którym proszą o wsparcie finansowe, usprawiedliwiając to najczęściej nagłą,  poważną chorobą w rodzinie. Metody, jakie stosują są niezwykle przekonywujące – nie ma co się więc dziwić, że bliscy ofiary takiego ataku często przelewają im pieniądze jeszcze zanim zorientują się, że post wcale nie został dodany przez ich znajomego.

Przestępcy nierzadko wysyłają również bezpośrednie wiadomości do znajomych ofiary ataku, bezpośrednio od nich domagając się “finansowego wsparcia w trudnej sytuacji”. Nie zdziw się więc, gdy pewnego dnia zaczniesz odbierać telefony od wstrząśniętych znajomych, składających Ci wyrazy współczucia i życzących wytrwałości w trudnej sytuacji. Niestety, jest to niechybny znak, że tym razem to właśnie Tobie skradziono konto na Instagramie (lub innym portalu społecznościowym).

Kradzieże konta Instagram zdarzają się częściej, niż myślisz

W kontekście kradzieży kont na portalach społecznościowych warto nadmienić, że ich ofiarami stają się nie tylko celebryci, czy politycy. Owszem – w ostatnich latach doszło do kilku głośnych przypadków ataków na konta znanych osób. Bardzo często ofiarami cyberprzestępców okazują się być jednak zwyczajne, przeciętne osoby – i co gorsza, jeśli nie korzystają z danej platformy aktywnie, często mija kilka dni (albo i dłużej), zanim zdają sobie one sprawę, że ich konto zostało skradzione.

Instagram nie jest tu wyjątkiem. Przeciwnie – jako jeden z najpopularniejszych portali społecznościowych jest, co oczywiste, jednym z głównych obiektów ataków hakerskich. Kradzież konta Instagram nie tylko nie jest zaś przyjemnym doznaniem, ale może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Warto więc, byś dowiedział się, w jaki sposób znacząco zmniejszyć prawdopodobieństwo tego, że to akurat Twój profil zostanie skradziony – jak się okazuje, ochrona jest bowiem zaskakująco prosta.

Jak chronić się przed kradzieżą konta na Instagramie?

Zanim podpowiemy Ci, jak odzyskać skradzione konto na Instagramie – przedstawimy kilka porad, jak uniknąć samej tej sytuacji.

Bardzo ważne jest aktywowanie dwuetapowej weryfikacji użytkownika – opcję tę znajdziesz zarówno z poziomu aplikacji mobilnej, jak i korzystając z serwisu Instagram na komputerze osobistym. Znajduje się ona w menu ustawień, po kliknięciu w opcję “zabezpieczenia”. Jej włączenie spowoduje, że odtąd logowanie do serwisu Instagram, zwłaszcza z nieznanych urządzeń, wymagało będzie potwierdzenia krótkim kodem SMS przesyłanym na Twój  numer telefonu. Zdecydować się możesz również na skorzystanie z zewnętrznej metody weryfikacji – na przykład uwierzytelniania przez Google.

Jeśli aplikacja lub gra, z której chcesz skorzystać wymaga od nas zalogowania się przez konto Instagram i/lub udostępnienia Twojej listy znajomych, a Ty nie jesteś pewien jej autentyczności – nie kuś losu i zrezygnuj z rejestracji. Nieważne, jak bardzo atrakcyjna wydaje Ci się nagroda za zarejestrowanie konta przy użyciu Instagrama – utrata dostępu do IG to bardzo duże ryzyko.

Chronić swoje  konto na Instagramie możesz również przez odpowiednie silne hasło (które warto okresowo zmieniać). Jest to najbardziej podstawowa, ale jednocześnie bardzo skuteczna linia obrony. Wiele antywirusów posiada obecnie wbudowany, darmowy generator silnych haseł – warto z niego skorzystać, gdyż gwarantuje to wygenerowanie hasła skutecznego i zgodnego z najnowszymi zaleceniami bezpieczeństwa.

Jak odzyskać utracone konto?

Co jednak w sytuacji, gdy do kradzieży już doszło? Pamiętaj, że nie jesteś bez szans na jego odzyskanie, ale powinieneś działać szybko.

Na początek – sprawdź swoją skrzynkę e-mail. Powinna znajdować się tam wiadomość e-mail od Instagrama, informująca Cię o zmianie aktualnego adresu mailowego na nowy. Być może odnośnik umożliwiający cofnięcie tej zmiany będzie jeszcze działał. Możesz też skorzystać z opcji “moje dane logowania nie działają”. Instagram prześle na Twój adres e-mail lub numer telefonu specjalny kod odblokowujący konto. W obu przypadkach pamiętaj, by natychmiast po odzyskaniu konta zmienić hasło, a także usunąć podejrzane, powiązane z nim aplikacje i usługi.

Niestety, w wielu przypadkach kradzieży konta Instagram będzie wymagał od Ciebie zgłoszenia dowodu, że to Ty jesteś jego właścicielem – a jak zgłosić skradzione konto na Instagramie? Bardzo podobnie do opisywanego powyżej, standardowego odzyskiwania konta. Jeśli Instagram sam wykryje, że na Twoje konto nastąpiło włamanie – podczas próby jego odzyskania otrzymasz specjalną wiadomość e-mail. Znajdziesz w niej kod, który musisz przepisać na kartkę i, trzymając kartkę z widocznym kodem w dłoni, wykonać klasyczne “selfie”. Zespół Instagrama poprosić może także o przesłanie skanu dowodu osobistego, lub innego dokumentu potwierdzającego Twoją tożsamość. Dopiero, gdy Twoje dane zostaną poprawnie zweryfikowane, odzyskasz swoje konto.

Oceń artykuł za pomocą serduszka:

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Zostań pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Polecane wpisy

Jak działa Instagram – jak zacząć na Instagramie
Jak działa Instagram – jak zacząć na Instagramie? Poradnik

Instagram to obecnie jedna z najpopularniejszych platform społecznościowych, oferujących ogromną ilość możliwości. Można...

Jak powstał Instagram?
Początki Instagrama – czyli jak to wszystko się zaczęło?

Firma została założona w 2010 roku przez dwóch amerykańskich programistów Kevina Systroma i...