Jak zabezpieczyć swoje konto na Instagramie?

Jak zabezpieczyć swoje konto na Instagramie?

Share:


Prowadząc konto na Instagramie zawsze powinieneś pamiętać o tym, by regularnie sprawdzać dostępne metody zabezpieczeń. Jeśli tylko Meta (właściciel serwisu) zaproponuje jakąkolwiek nową opcję zabezpieczenia konta, wysoce zalecamy, byś z niej skorzystał. Pamiętaj bowiem, że w mediach społecznościowych prędzej czy później umieścisz wrażliwe dane – takie, które potencjalnie mogliby wykorzystać przeciw Tobie przestępcy.

Sprawdź naszą ofertę!


Zdobądź popularność i fejm na Instagramie! Oferujemy atrakcyjne ceny i rabaty, a gdy znajdziesz na rynku tańszą usługę, to ZAGWARANTUJEMY Ci korzystniejsze warunki kosztowe! Wypróbuj nas i …nie przepłacaj!

Sprawdź cennik usług

Na szczęście już teraz na Instagramie dostępnych jest naprawdę sporo różnych metod zabezpieczenia konta. W dzisiejszym wpisie dowiesz się, jak w poprawny sposób zabezpieczyć swoje konto – a tym samym zmniejszyć ryzyko wykradnięcia Twoich danych.

Podstawowe metody zabezpieczenia konta IG

Obecnie na Instagramie podstawową możliwością zabezpieczenia konta jest tak zwane uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Dostępne jest ono w kilku różnych formach – między innymi przy wykorzystaniu aplikacji uwierzytelniających, czy też kodów sms. Przyjrzymy się teraz każdej z nich i sprawdźmy, czym konkretnie różnią się od siebie.

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe przy wykorzystaniu aplikacji uwierzytelniających

Zacznijmy od tego, jak konkretnie włączyć uwierzytelnianie dwuetapowe. Opcję tę możesz aktywować z poziomu menu ustawień. Będąc w tymże menu po prostu wybierz opcję “zabezpieczenia”, a następnie “Uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Pojawi się krótka lista, z której możesz wybrać najbardziej odpowiadającą Ci opcję.

Aplikacje uwierzytelniające są pierwszą z kilku możliwości, na jakie możesz się zdecydować. Uspokajamy przy tym, że mowa tu o usługach doskonale znanych i sprawdzonych, takich jak Google Authenticator, czy też Duo Mobile. Użytkownicy smartfonów z systemem Android zapewne o wiele bardziej zainetresowani będą tą pierwszą opcją, jako, że Google Authenticator pozwala im zarządząć także podwóją weryfikacją także w przypadku kont Google.

Obie aplikacje działają na mniej więcej podobnej zasadzie. Aby umożliwić dwuetapową weryfikację przy wykorzystaniu którejkolwiek z nich, najpierw musimy powiązać z daną metodą nasze konto na Instagramie. W tym celu wystarczy przepisać specjalny kod, lub, w przypadku aplikacji DuoMobile, zeskanować wyświetlony kod QR.

Od chwili, gdy tego dokonasz, na swoje konto będziesz logował się najpierw podając standardowy login i hasło, a następnie dodatkowego kodu zabezpieczającego wygenerowanego przez taką aplikację. Możesz także uruchomoć powiadomienia Push na swoim urządzeniu. W takim przypadku próbę logowania potwierdzisz akceptując wysłaną Ci wiadomość Push.

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe przy wykorzystaniu kodów SMS

Nieco inną metodą weryfikacji dwuetapowej jest uwierzytelnianie przy wykorzystaniu kodów SMS. Musisz jednak wiedzieć, że wielu ekspertów spiera się co do tego, czy ta forma weryfikacji jest równie skuteczna, co wykorzystująca wcześniej wspomniane aplikacje uwierzytelniające. Do najczęściej krytykowanych aspektów tej formy weryfikacji dwuetapowej należą możliwe utrudnienia w dostarczaniu kodów (choćby wtedy, gdy dany operator komórkowy zmaga się z awarią na Twoim terenie), czy też możliwość przejęcia takiego kodu przez oszusta posługującego się duplikatem karty SIM.

Tą metodę również możesz włączyć z poziomu menu “ustawień”. Po aktywacji możesz się spodziewać, że podczas logowania się na konto Instagram otrzymasz sms-em specjalny kod autoryzacyjny. Po prostu podaj go w wyznaczonym miejscu, aby uzyskać dostęp do konta.

Dodatkowa forma weryfikacji tożsamości

Ta forma weryfikacji dwuskładnikowej nieco różni się od wcześniej opisanej, ponieważ większość użytkowników korzysta z niej tylko w kryzysowych sytuacjach. Aby skorzystać z tej metody, wygeneruj w aplikacji instagram pięć specjalnych kodów – pamiętaj, że nie są to kody jednorazowe. Twoim zadaniem jest po prostu spisanie ich (najlepiej na kartce papieru, lub przy wykorzystaniu innego urządzenia) i przechowywanie w bezpiecznym miejscu, do czasu, gdy okażą się konieczne.

Za pomocą tej formy weryfikacji potwierdzisz swoją tożsamość zwłaszcza wtedy, gdy logujesz się z nieznanego wcześniej urządzenia – np. po wymianie telefonu na nowy. Aby wykorzystać kody, po prostu przepisz je we wskazanym miejscu. Pamiętaj jednak, że wykorzystując jeden – tracisz wszystkie. Nie zapomnij więc, po zalogowaniu się do Instagrama, wygenerować świeżej listy kodów!

Jak uchronić się przed spamerami?

Instagram daje Ci także możliwość wygodnego zabezpieczenia się na wypadek ataku spamerów. Atak osób zaśmiecających Twój profil losowo wygenerowanymi treściami, czy reklamami nie jest miłym doświadczeniem. Aby zminimalizować jego ryzyko, możesz ustawić limity osób, które mogą wchodzić w interakcje z Twoim kontem.

W tym celu ponownie otwórz menu ustawień, a następnie przejdź do opcji “prywatność” i wybierz “limity”. To z poziomu tego menu możesz ograniczyć możliwość działania na Twoim profilu niepewnym użytkownikom portalu – na przykład osobom, które nie obserwują na co dzień Twojego konta, lub obserwują je jedynie od niedawna.

Jak sprawdzić aktywność logowania?

Pamiętaj, aby regularnie monitorować swoje konto w serwisie Instagram pod kątem logowania się na nie z nieznanych Ci miejsc, lub urządzeń. Informacje o szczegółach każdego z dokonanych logowań znajdziesz przechodząc do menu ustawień, wybierając zakładkę “zabezpieczenia”, a następnie przechodząc do opcji “aktywność dotycząca zalogowania”. Wiedz, że miejsce to powinieneś bezwzględnie odwiedzić jak najszybciej wtedy, gdy otrzymasz alert o nietypowym logowaniu się na Twoje konto. Pamiętaj, że w każdej chwili wyłączyć możesz dowolną aktywną sesję. W tym celu kliknij jedynie w charakterystyczny symbol trzech kropek (obok wybranego urządzenia), a następnie wybierz opcję “wylogowanie”.

Podsumowanie

Pamiętaj, aby reagować jak najszybciej, gdy tylko dowiesz się o jakiejkolwiek nietypowej aktywności związanej z Twoim kontem na Instagramie. Aby upewnić się, że ryzyko takiej sytuacji będzie jak najmniejsze, skorzystaj z powyżej opisanych metod. Pamiętaj też, że dobrym pomysłem będzie także regularna zmiana hasła. Oczywiście, nie powinieneś używać hasła, które wykorzystujesz do logowania się na inne portale.

Oceń artykuł za pomocą serduszka:

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Zostań pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Polecane wpisy

Presety – czym są i jak ich używać?
Presety – czym są i jak ich używać?

Chociaż na rynku istnieje mnóstwo nowoczesnych telefonów komórkowych wyposażonych w profesjonalne aparaty fotograficzne,...

Jak dodać relacje na Instagramie?
Jak dodać relacje na Instagramie?

Kilka lat temu Instagram wprowadził możliwość dodawania relacji. Relacja to zdjęcie lub krótki...