Instagram dla dzieci, a kontrola rodzicielska - porady

Instagram dla dzieci, a kontrola rodzicielska – porady

Share:


Instagram to popularny portal społecznościowy składający się z postów w formie obrazów oraz filmów, opatrzonych hasztagami zwiększającymi zasięgi, komentarzami użytkowników i odpowiedziami publikujących. To doskonałe miejsce dla osób śledzących poczynania ulubionych artystów, aktualizujących wiadomości i… dla internetowych przestępców. Szczególnie narażeni na ich działalność są nieletni użytkownicy, ale dzięki tym poradom będziesz mógł skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo pociechy.

Sprawdź naszą ofertę!


Zdobądź popularność i fejm na Instagramie! Oferujemy atrakcyjne ceny i rabaty, a gdy znajdziesz na rynku tańszą usługę, to ZAGWARANTUJEMY Ci korzystniejsze warunki kosztowe! Wypróbuj nas i …nie przepłacaj!

Sprawdź cennik usług

Czy Instagram jest bezpieczny?

Warto pamiętać, że wszelkie treści publikowane w Internecie zawsze w nim zostaną, nawet po ich skasowaniu na prywatnym profilu, ponieważ w momencie ich udostępnienia stają się ogólnodostępne. Oznacza to mniej więcej, iż pozostali użytkownicy Instagrama (a także osoby nieposiadające własnego konta) mogą zobaczyć zdjęcia już raz umieszczone na profilu. Sam Instagram został zaprojektowany do użytku przez osoby dojrzałe, o ile nie pełnoletnie, a więc takie, które nabyły umiejętność selekcjonowania informacji, omijania pewnych treści – np. fałszywych ogłoszeń – i zdobyły zdolność krytycznej oceny kreowanej przez media rzeczywistości. Dzieci czy nastolatkowie dopiero uczą się, jak rozpoznawać nieprawidłowości w działaniach innych osób, więc w kwestii bezpieczeństwa są bardziej nieobyte. Żeby ochronić swoje pociechy przed negatywnymi zjawiskami w Internecie, należy systematycznie odbywać z nimi rozmowy, podczas których dzieci podzielą się sytuacjami mającymi miejsce na portalach społecznościowych, a dorośli będą mogli wykryć ewentualne nieprawidłowości w zachowaniu pozostałych użytkowników Instagrama. Dla zwiększenia czujności wskazane jest także zastosowanie się do poniższych wskazówek.

Zarządzanie prywatnością dziecka

Najlepszym rozwiązaniem związanym z ustawieniem dostępności profilu dziecka na Instagramie jest wypróbowanie opcji konto prywatne. Daje ono możliwość samodzielnego zatwierdzania znajomości (obserwujących), a także ich usuwania w razie konieczności (w każdej chwili). Zdjęcia umieszczane na profilu pozostaną ukryte przed osobami spoza wybranego grona obserwujących, wiadomości będą oczekiwały na akceptację, co zdecydowanie zredukuje liczbę niepożądanych treści na Instagramie dziecka. Wykonanie operacji przełączenia konta na prywatne jest naprawdę nieczasochłonne, a podniesie poziom bezpieczeństwa w Internecie, dlatego warto zapoznać się z poradnikiem, jak je uruchomić.

  1. Na ekranie głównym aplikacji należy kliknąć kursorem ikonę własnego zdjęcia profilowego w prawym dolnym rogu.
  2. Zostaniesz przeniesiony do swojego profilu, gdzie wystarczy kliknąć znajdujące się w prawym górnym rogu 3 poziome linie.
  3. Wyświetli się zakładka Ustawienia, którą należy otworzyć. Kolejno otworzy się lista możliwych operacji, z której należy wybrać Politykę prywatności.
  4. Po otworzeniu zakładki należy wybrać pierwszy przełącznik i przesunąć go tak, aby zmienił kolor na niebieski.

Dodatkowo rozpatrz możliwość zmiany zdjęcia profilowego dziecka – jest ono zawsze widoczne, niezależnie od ustawienia prywatności. Jeśli ty lub pociecha poczujecie konieczność ukrycia obecności użytkownika w trybie online, można skorzystać z opcji wyłączenia statusu aktywności – żaden ze znajomych nie dostanie informacji, w jakim momencie ktoś korzysta z Instagrama.

Blokowanie niepożądanych interakcji

Jeśli zaistniała potrzeba zablokowania użytkownika, który w jakiś sposób zagraża bezpieczeństwu dziecka, można bez problemu wykluczyć go z grona osób z dostępem do publikowanych treści – osoba zablokowana nie będzie widzieć postów ani ich komentować. Operacja przebiega bez powiadomienia osoby blokowanej, a sam proces można równie łatwo odwrócić.

  1. Aby zablokować użytkownika, należy nacisnąć nazwę niepożądanego obserwatora i w ten sposób przejść do jego profilu.

W prawym górnym rogu znajdują się trzy pionowe lub poziome kropki, które należy wybrać. Wyświetli się panel operacji, w tym również opcja blokowania – tę należy wcisnąć (identyczny proces przebiega w przypadku odblokowania użytkownika).

Blokowanie niechcianych komentarzy

Na Instagramie istnieją trzy główne opcje dotyczące sekcji komentarzy – można zezwolić na to, aby komentarze były dodawane przez wszystkich, tylko przez obserwujących i osoby obserwowane, a także ich znajomych lub tylko przez obserwujących i osoby obserwowane. Dla zwiększenia bezpieczeństwa dziecka przed treściami obraźliwymi lub nieodpowiednimi do jego wieku można wykorzystać opcję filtrowania konkretnych fraz.

  1. Żeby ukryć komentarze niepożądanego użytkownika, należy wejść w jego profil, wybrać trzy poziome lub pionowe kropki (w prawym górnym rogu) i otworzyć zakładkę Ustawienia.
  2. Po wejściu w powyższą kategorię trzeba odnaleźć sekcję Prywatność, a następnie Komentarze i wybrać opcję Blokuj komentarze.

Zgłaszanie pogróżek

Chociaż znęcanie się jest sprzeczne z regulaminem korzystania z aplikacji Instagram, w rzeczywistości nikt nie jest zdolny do powstrzymania ogromu obraźliwych czy zastraszających słów, które są wypisywane w Internecie. Poza możliwością zgłoszenia konkretnych komentarzy albo całych postów do usunięcia przez administratorów ważnym aspektem ochrony dziecka jest rozmowa z nim – powinno zrozumieć, że pogróżki są karalne, a negatywne komentarze na temat jego osoby są nieprawdziwe i stosowane jedynie w celu podniesienia poczucia własnej wartości przez cyberprzestępcę kosztem obniżenia mniemania o sobie przez nieletnich. Musisz nakłonić pociechę, aby zgłaszała ci wszystkie nadużycia pod postacią zastraszania czy nękania w komentarzach, na zdjęciach, nagraniach czy w historii.

  1. Szkodliwe posty należy bezsprzecznie zgłosić, dlatego trzeba dotknąć trzech kropek w prawym górnym rogu wpisu, a w przypadku komentarza przesunąć go w lewo lub przytrzymać (na smartfonie). Wyświetli się opcja Zgłoś, którą należy wybrać.

W przypadku obaw związanych z odwetem użytkownika, który został zgłoszony, należy pamiętać, że proces ten jest całkowicie anonimowy. Z drugiej strony warto mieć świadomość, iż nie można zgłaszać postów bezpodstawnie, ponieważ wszystkie zgłoszenia są weryfikowane przez moderatorów odpowiedzialnych za usunięcie sprzecznych z regulaminem treści.

Systematyczna kontrola

Dopiero osoba w wieku trzynastu lat może, według regulaminu, założyć konto na Instagramie – to dość dużo, żeby podejmować logiczne decyzje, chociaż mimo wszystko opłaca się dokształcić także i nastolatków w kwestiach technicznych (właśnie odnośnie do założenia konta prywatnego, blokowania niektórych użytkowników etc.), a przede wszystkim uświadomić młode osoby o powszechnym edytowaniu zdjęć, promowaniu idealnego stylu życia, który w rzeczywistości jest jedynie sposobem reklamy, czy o samej popularności. Ludzie na Instagramie mogą sprawiać wrażenie perfekcyjnych, zarówno w kontekście wyglądu, jak i zajmowanych stanowisk czy posiadanych umiejętności, co najczęściej nie jest motywujące, a nawet niekorzystnie wpływa na przeżywających wewnętrzne rozterki nastolatków. Kluczem do osiągnięcia bezpieczeństwa na portalach społecznościowych jest właśnie rozmowa na tematy dotyczące poczucia własnej wartości, a dodatkowo pomoc w odróżnianiu realnych informacji od tych zmodyfikowanych oraz przekazanie umiejętności krytycznej oceny propagowanych treści.

Oceń artykuł za pomocą serduszka:

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Zostań pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Polecane wpisy

Jak działa Instagram – jak zacząć na Instagramie
Jak działa Instagram – jak zacząć na Instagramie? Poradnik

Instagram to obecnie jedna z najpopularniejszych platform społecznościowych, oferujących ogromną ilość możliwości. Można...

Sposoby na perfekcyjne zdjęcie na Instagrama
Sposoby na perfekcyjne zdjęcie na Instagrama

Użytkownicy social mediów, takich jak Instagram starają się za każdym razem uchwycić najlepsze...